Eesti English Русский


KOOSTÖÖ:
 
    

KARDIOPULMONAALNE KOORMUSTEST (KPKT)

 
KPKT (täiskasvanutel terviseuuringu kompleksi C ja D osa, noorsportlastel kompleksi B osa) on diagnostiline uurimismeetod,
mis võimaldab koormuse ajal kompleksselt hinnata vereringe, hingamise ja lihaste ainevahetust. Kõrvuti südame-veresoonkonna adaptatsiooniprotsesside jälgimisele registreeritakse pidevalt hingamismaski ja gaasianalüsaatori abil hingamisfunktsiooni ja sissehingatava hapniku ja väljahingatava süsihappegaasi muutusi. 
Määratakse lisaks kardiaalse koormustesti töövõime näitajatele, täpsemal - otsesel meetodil, maksimaalne hapnikutarbimine VO2max, aeroobne lävi, anaeroobne lävi, kopsude ventilatsioon jt.
 
Kopsude ventilatsioon on õhu liikumine läbi hingamisteede kopsu ja sealt välja. Ventilatsioon oleneb hingamislihaste jõust, kopsude elastsusest ja hingamisteede läbitavusest.
 
Aeroobne lävi (AeL) - aeroobsel lävel on hapniku omastamine (%O2) kõige suurem ja toimub esmane ventilatsiooni tõus. 
Aeroobsel lävel ja sellest madalama intensiivsusega treenides arendatakse peamiselt põhivastupidavust, kus energiaallikaks on valdavalt rasvad. Aeroobse läve piirkonnas treenides paraneb organismi võime teha pikaajalist väiksema intensiivsusega tööd. Sellise treeninguga suureneb väikeste veresoonte (kapillaaride) võrgustik ning paraneb südame ja lihaste hapnikuga varustamine. 
Hea põhivastupidavusega patsientidel on tugevam tervis ja paremad eeldused sportlikuks arenguks.

Anaeroobne lävi (AnL) - anaeroobsel lävel toimub hapniku omastamise (%O2) järsk vähenemine ja suur ventilatsiooni
tõus. Anaeroobse läve piirkonnas treenides on võimalik arendada südant ja mõjutada aeroobseid ainevahetusprotsesse,
tõsta maksimaalset hapnikutarbimist (VO2max). Anaeroobsest lävest intensiivsemalt treenides hakkab lihasesse kuhjuma süsivesikute lõpp-produkti, kiiret lihasväsimust põhjustavat piimhapet (laktaati).


Noorsportlaste terviseuuringu kompleksidega on võimalik tutvuda siin.
Täiskasvanute terviseuuringu kompleksidega on võimalik tutvuda siin.

Koduleht Elitec'st