Laktaat

Laktaat ehk piimhape on süsivesikute ainevahetuse lõpp-produkt, mis kuhjub organismis intensiivsel lihastööl. Mida parem on inimese treeningtase ning lihaste töövõime, seda suurema koormuse juures piimhappe kuhjumine algab.

Nii algajad kui võistlussportlased saavad laktaaditesti abil teada soovitatavad treeningute intensiivsuse tsoonid ehk aeroobse ja anaeroobse lävede pulsisagedused. Teoreetiline aeroobse läve pulsisagedus on laktaadil 2mmol/l  ja anaeroobse läve pulsisagedus laktaadil 4mmol/l.

Täpsemad aeroobse ja anaeroobse lävede pulsisagedused saab lugeda individuaalselt laktaadikõveralt, kus ühele teljele on märgitud erinevatel koormusastmetel mõõdetud laktaadi väärtused ja teisele koormuse näitajad (pulsisagedus, kiirus/kaldenurk või võimsuse W).

Samas tuleb arvestada, et laboratoorsetes tingimustes saadud tulemusi ei ole alati võimalik spordialade spetsiifilisust arvestades üle kanda tegelikku treeningsituatsiooni. Korduvate, standardsetes laboratoorsetes tingimustes teostatud testide abil saab aga kontrollida treeningute efektiivsust.

Laktaati määrab koormustesti käigus kapillaarverest (sõrmeotsa vere analüüs) õde ja ühe torkega analüüsi tulemus selgub sekunditega.

Laktaati võib määrata nii kardiaalsel koormustestil kui kardiopulmonaalsel koormustestil, kuid parimat informatsiooni koormusaegsete aeroobsete ja anaeroobsete protsesside kohta annab laktaaditest koos kardiopulmonaalse koormustestiga.

Laktaadi määramine on täiskasvanute terviseuuringu kompleksi B ja D osa. Noorsportlastel tehakse lisauuringuna vastavalt vajadusele.

Täpsemat informatsiooni koormustestide kohta saate SIIT.

Info ja registreerimine

VEERENNI FILIAAL:
Telefonil 699 6515 

VIIMSI FILIAAL:
Telefonil 6557056 

Registreerimiseks on vajalik patsiendi isikukood.

Koormustestile on oluline tulla õige ettevalmistusega.  Lugege lähemalt, kuidas valmistuda

noorsportlase terviseuuringuks ja täiskasvanu terviseuuringuks.

 

Arstid

dr Muza Lepik

dr Meelis Vainu

dr Virve Vask

dr Katrin Raudsik

dr Pii Metsavas