Noorsportlaste terviseuuring

Spordimeditsiiniline terviseuuring annab ülevaate noorsportlase tervislikust seisundist. Uuringu peamisteks eesmärkideks on välja selgitada, kas spordiga tegelemiseks on vastunäidustusi ja/või piiranguid. Uuring aitab kindlaks teha terviseriske, mis võivad tulevikus olla vigastuste, haiguste ja äkksurma tekke põhjusteks.

Spordimeditsiini SA osaleb Eesti Haigekassa rahastatud ennetusprojektis “Noorsportlaste tervisekontroll spordiga seotud terviseriskide ennetamiseks”*.

Tänu ennetusprojektile saavad kõik kuni 19 (k.a) aastased noored, kes lisaks kehalise kasvatuse tundidele treenivad ja võistlevad regulaarselt vähemalt 6 akadeemilist tundi nädalas (üks akadeemiline tund = 45 minutit) terviseuuringu Spordimeditsiini SA’s vaid visiiditasu eest.

Alla kuue akadeemilise tunni nädalas treenivaid ja võistlevaid noorsportlasi jälgivad perearstid tavatervisekontrolli käigus.

Terviseuuringuks ei ole vaja saatekirja. Broneerimiseks on vajalik noorsportlase isikukood ja treeningkordade arv nädalas.

Terviseuuringu maht, sisu ja sagedus sõltub noorsportlase nädalasest treeningkoormusest, tervislikust seisundist ja põhiuuringute tulemustest.

  •  6-9 akadeemilist tundi nädalas, sh võistlused – terviseuuringu kompleks A (kahe aasta tagant)
  • 10 ja enam akadeemilist tundi nädalas, sh võistlused – terviseuuringu kompleks B või C (1 kord aastas)

* Haigekassa ennetusprojekti alla ei kuulu vähem kui 6 akadeemilist tundi nädalas treenivad noorsportlased. Samuti need, kelle uuringu eesmärk on ainult kehalise võimekuse hindamine ja andmete kogumine treeningute planeerimiseks. Nemad kuuluvad jälgimisele perearsti poolt tavatervisekontrolli käigus või leiavad uuringuteks vahendeid spordiklubid või lapsevanemad.

 

ENNE UURINGUT

Noorsportlase terviseuuring on põhjalik analüüs, mille edukaks läbimiseks on vaja arsti ja sportlase koostööd. Palume noorsportlasel ja lapsevanemal tutvuda terviseuuringu juhisega, selgitada välja eelmise terviseuuringu aeg ning täita küsimustik.
Uuringule eelneval päeval on lubatud teha vaid kerget trenni, pigem teha trennivaba päev.
Uuringu läbiviimiseks on oluline, et tervislik seisund oleks hea ja puuduksid vigastused.
Haigusest (palavik, viirus- ja nakkushaigused, köha, nohu, kurguvalu) peaks möödas olema vähemalt paar nädalat.


UURINGU PÄEVAL

Selleks, et uuringu tulemused oleksid pädevad ja peegeldaksid noorsportlase tervislikku seisundit õigesti, peaks uuringupäeval hoiduma igasugusest treeningust. Oluline on, et noorsportlane sööks 2-3 tundi enne uuringut ja tarvitaks piisavalt vedelikku. Kohvi või kanget teed uuringupäeval juua ei tohiks. Samal ja eelneval päeval vältida alkohoolseid jooke.

Palun tulge uuringule 15 minutit varem, et jõuaksite riideid vahetada ja vajadusel kohapeal küsimustiku täita.


UURINGULE PALUME KAASA VÕTTA:

  • Isikukoodiga dokument;
  • Spordiriided ja -jalanõud;
  • Pesemisvahendid;
  • Täidetud küsimustik;

Noorsportlastele on Haigekassa ennetusprojekti raames välja töötatud kolm erinevat terviseuuringu kompleksi. See, kas esmase uuringuna teostatakse kompleks A, B või C, oleneb noorsportlase treeningkoormusest, spordiala iseloomust, tervislikust seisundist ning põhiuuringute tulemustest. Otsuse langetab spordiarst.


Kompleks A:

Eriarsti esmane vastuvõtt (sh küsimustik, arstlik läbivaatus, kliinilise vere analüüs, terviseuuringu kokkuvõte, tõendi väljastamine);
Puhkeoleku EKG;
Spirograafia;
Selle terviseuuringu kestus on ca 30-45 minutit.


Kompleks B:

Eriarsti esmane vastuvõtt (sh küsimustik, arstlik läbivaatus, terviseuuringu kokkuvõte, tõendi väljastamine);
Puhkeoleku EKG;
EKG koormustest veloergomeetril või jooksurajal (viib läbi spordiarst);
Spirograafia;
Füsioteraapiateenus sporditraumade ennetamiseks. Sihtgruppi kuuluvad 13- kuni 17-aastastel noorsportlastel, kes treenivad 10 ja enam akadeemilist tundi nädalas kergejõustiku või sportmängude (jalgpall, korvpall, võrkpall, käsipall, saalihoki, hoki) erialadel.
Selle terviseuuringu kestus on ca 60-75 minutit.


Kompleks C:

Kõik kompleksi B kuuluvad uuringud;
Lisaks hapnikutarbimise kompleksuuring.
Selle terviseuuringu kestus on ca 90-120minutit.

Kompleks C teostatakse meditsiinilisel näidustusel või noorsportlastel, kes tegelevad vastupidavusalade ja jõu-vastupidavusaladega (näiteks aerutamine, biatlon, jalgrattasport, kesk- ja pikamaajooks, kiirkõnd, kümnevõistlus, laskesuusatamine, murdmaasuusatamine, orienteerumine, suusakahevõistlus, sõudmine, triatlon, ujumine) ja treenivad kümme ja enam akadeemilist tundi nädalas.

Meditsiinilistel näidustustel ja arsti suunamisel teostame ennetusprojekti raames ka täiendavaid uuringuid.

Terviseuuring algab küsimustikust. Korrektselt täidetud küsimustik on arstile suureks abiks terviseuuringu läbiviimisel ning hinnangute ja soovituste andmisel. Küsimustikus sisalduv info on konfidentsiaalne.

Ilma lapsevanema poolt allkirjastatud küsimustikuta ei ole meil võimalik alaealisi lapsi teenindada!

Küsimustikku saab täita ja allkirjastada ka kohapeal, kuid kiiremaks teenindamiseks palume teil see ära täita ja digiallkirjastatult saata vastavalt kas Veerenni filiaali e-postile veerenni@sportmed.ee või Viimsi filiaali e-postile viimsi@sportmed.ee või välja printida ning terviseuuringule tulles kaasa võtta.

KÜSIMUSTIKU LEIATE SIIT.